Handheld scanner Uniden UBC125XLT 25-960Mhz Uniden Receiver & Scanner UNIDEN-UBC125XLT-619
Uniden
UNIDEN-UBC125XLT-619
New product
USA
Safety Information +
Handheld scanner Uniden UBC125XLT 25-960Mhz
rating Read the 26 reviews
Average rating: 5/5 Number of reviews: 26
500 memories, pre-programmed frequencies, Close Call function, step 5 kHz, 6.25 kHz, 8.33 kHz (aviation band), 10 kHz, 12.5 kHz, CTCSS and DCS decoding.
It covers in AM / FM reception the following frequency bands:
- 25 to 88 Mhz
- 108 to 174 Mhz
- 225 to 512 Mhz
- 806 to 960 MHz (GSM band blocked)
More details
In stock
   1 Item
Download
Manual UBC125 (FR)
Manual in french UBC125TA/XLT 1.64M
Data sheet
- 500 memories
- 10 preprogrammed frequency banks
- Frequency range: 25-88 MHz, 108-174 MHz, 225-512 MHz and 806-960 MHz
- AM (aviation band) and FM
- Close Call function, automatically listening for nearby signals
- Frequencies step: auto, 5 kHz, 6.25 kHz, 8.33 kHz (aviation band), 10 kHz, 12.5 kHz
- CTCSS and DCS decoding
- Fast scan
- Weight: 220g
- Size: 6,7 x 3,2 x 11,5 cm
Legal information:
Reviews
Click here to leave a review
rating 5
Scanner uniden UBC 125XLT
rating 5
Uniden
Model ubc 125 xltc le c a et présent pour la fiche USB C nouveau !
Bon matériel
rating 4
Un scanner complet mais compliqué
rating 4
Bon produit
Meilleur achat
Toujours aussi bon pour la bande aviation
Produits a recommander
Très satisfait
Appareil et accessoires de qualités, Envoi soigné.
Un très bon site.
SCANNER PORTABLE UNIDEN UBC125XLT 25-960MHZ
Parfait
Satisfait !
Reçu très rapidement. Le scanner fonctionne parfaitement ! Je recommande.
Très compact
Un pass partout (pas encore testé)
Bon produit
Scanner uniden
Le scanner a été reçu rapidement. Je n ai pas encore eu le temps de le tester.
Très bien
Bon produit mais difficile pour un novice.
Scanner Portable Uniden Bearcat 125XLT
Correspond bien à mon attente.
Scanner UBC 125XLT
Bon scanner
Bon produit en portatif
Excellent produit!
Trés bon produit
Excellent produit, conforme aux qualités vantées par la majorité de ses utilisateurs.
Scanner 125XLT
SUPER PRODUIT , PARFAIT
Excellent scanner
Au top.
Très simple à utiliser
Additional or similar equipment
  • BNC Male UHF Female Adapter
    In stock
  • Pigtail SMA Male to BNC Male RG-316 50 ohms
    Pigtail cable with BNC Male - SMA Male connector and RG-316 50 ohm coaxial cable for use in frequencies from 0 to 3000Mhz. Available in different lengths: 15cm, 30cm or 50cm Connector 1: BNC
  • Diamond D220S Discone mobile Antenna 100MHz to 1.6GHz
    Antenna discone mobile Diamond D220-S, receiving from 100Mhz to 1600MHz and 144/430/904/1200MHz for transmitting. Type:1/2 wave (144MHz),5/8 wave (430MHz)Length:70cmWeight:360g Gain:2.15dBi
    Out of stock, available in 2 to 3 months
  • BNC telescopic antenna 70-1000Mhz DIAMOND-RH795
    Telescopic wide-band antenna Diamond RH795, to receive from 70 to 1000 MHz. Length:115 cm (full length),19.5cm (retracted) 10 stages Weight: 65g Gain: 2.15dBiMax.power rating: 10W FMImpedance: 50ohms
  • BNC male to BNC female right-angle adapter
  • Nagoya antenna NA-707 telescopic 61cm 144/430Mhz + RX 80-1000Mhz
  • Magnet Nagoya RB-16-SP base bracket mount SMA-M / SMA-F / BNC
    Magnetic mount Nagoya RB-16-SP with antenna support connector in SMA male, for walkie-talkie to deport the antenna of the handheld (for example in car or at home).Coaxial cable: RG174 50 Ohms 3 meters